Wróć   America's Army PL > Dodatkowe > Militaria

Odpowiedz

Narzędzia wątku
Stare 09-23-2003, 19:43   #1
=NaZcA=
General

Wyślij wiadomość przez MSN do =NaZcA=
Domyślnie Zasięg snajperek

Zawsze mnie to ciekawilo, wie ktos moze jaki jest maksymalny zasieg, z ktorego da sie skosic czlowieka ? (oczywiscie nie w AA). Slyszalem ze cos kilka kilometrow... Jezeli ktos zna mniej wiecej dystans i model snajpery z ktorej jest to mozliwe to bede wdzieczny.
=NaZcA= jest offline   Odpowiedz z Cytatem

#ADS
Reklama
Circuit advertisement

Miasto: Advertising world

Reklama is online  
Stare 09-23-2003, 20:13   #2
-tM][fred
Lieutenant General

Wyślij wiadomość przez MSN do -tM][fred
Domyślnie

A co chcesz sobie kupić i szczelać do ludzi z okna
Stare 09-23-2003, 20:14   #3
Inkub
Administrator
General

Domyślnie

Nieformalny rekord świata w tej dziedzinie należy obecnie do Kanadyjczyków, dość zgodnie uważanych za mających jednych z najlepszych snajperów wojskowych na świecie. Rekord ustanowiony został w Afganistanie, śmiertelny strzał w człowieka z odległości 2430 metrów, po wcześniejszym przystrzelaniu.
Strzał oddano z karabinuMcMIllian Tac50.
Inkub
Inkub jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Stare 09-23-2003, 20:34   #4
=NaZcA=
General

Domyślnie

F_red przydala by sie nieraz taka giwera na nauczyceli niektoych przynajmniej by troche dochodzili że ze swojej chaty przywalilem goscia w centrum miasta
Inkub dzieki za wyczerpujaca odpowiedz zawsze mozna na Ciebie liczyc :wink:
Stare 09-25-2003, 11:58   #5
ROBHARDKILL
Major

Wyślij wiadomość przez MSN do ROBHARDKILL
Domyślnie

Cytat:
Napisał =ViSioN=
F_red przydala by sie nieraz taka giwera na nauczyceli niektoych przynajmniej by troche dochodzili że ze swojej chaty przywalilem goscia w centrum miasta
hm... vision wiem, że to taki niby żarcik ale troche... jak by to ująć... ...nie zastanowiłeś się do końca nad tym co chciałeś napisać co?
Stare 09-25-2003, 12:25   #6
Inkub
Administrator
General

Domyślnie

To raz - twoja wypowiedź Vision, była mocno niedorosła...
A dwa - wątpię, czy z karabinu wyborowego trafiłbyś w tarczę z odległości 200 metrów... Nie jest to tak łatwe, jak w grze...
Inkub
Stare 09-25-2003, 14:48   #7
PotulnY
Chief Warrant Officer 2

Wyślij wiadomość przez MSN do PotulnY
Domyślnie

Ja wątpie czy by trafił z kabekaesu w czarne pole tarczy z 25m
Stare 09-25-2003, 16:07   #8
[CJK]MaLiBu
Warrant Officer 1

Wyślij wiadomość przez MSN do [CJK]MaLiBu
Domyślnie

Tak .. gra to twoje zycie .. aaa ..
Hehe .. :wink:
KBKS .. pamietam jak musialem z niego strzelac by dostac 5 z PO
Stare 09-25-2003, 16:13   #9
Antol
General

Miasto: Swarzędz
Wyślij wiadomość przez AIM do Antol Wyślij wiadomość przez Yahoo do Antol
Domyślnie

Cytat:
Napisał PotulnY
Ja wątpie czy by trafił z kabekaesu w czarne pole tarczy z 25m
Ja nie mialem z tym nigdy problemu i zawsze dostawalem 6 z PO ze strzelania Raz jak dostalem KBKS z lunetka to zrobiłem [Buźke]uśmiech na tarczy ale to było jeden jedyny raz kiedy strzelalem z lunetki [tak to nazywano :wink: ]
Stare 09-25-2003, 17:02   #10
PotulnY
Chief Warrant Officer 2

Domyślnie

Zapomniałem dodać iż chodziło mi o pozycję stojącą ale może przesadziłem 50m

ps. Ja strzelałem do tartczy na której czarne pole to okrąg i średnicy 2,5cm i o takową mi chodziło.
Stare 09-26-2003, 18:36   #11
[NIKON]
General

Domyślnie

Ja tam z wiatrowki z celownikiem tasco 4x z 20 m nie moge w puszke po piwie trafic - widocznie zle lunete ustawilem
[NIKON] jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Stare 09-26-2003, 18:45   #12
=NaZcA=
General

Domyślnie

Ludzie czy ja to mowilem na powaznie ? nie znacie sie na zartach ? Nie jestem jakis gooopi czy psychol zeby takie rzeczy brac kiedys pod uwage czy mowic o tym zebym to chcial zrobic.
Inkub - to zebym nie trafilm w tarcze z 200m to ja wiem, pewnie bym nie trafil w tarcze z 10 no ale ludzie wiecej humoru.
W ogole zalozylem ten topik nie dlatego zeby walic do nauczycieli tylko po to, aby sie dowiedziec o zasieg bo zawsze bylem ciekawy tego i tyle :wink:
Stare 09-27-2003, 00:31   #13
Kot
General

Wyślij wiadomość przez ICQ do Kot Wyślij wiadomość przez MSN do Kot
Domyślnie

Cytat:
Napisał [NIKON
]Ja tam z wiatrowki z celownikiem tasco 4x z 20 m nie moge w puszke po piwie trafic - widocznie zle lunete ustawilem
Jak ja wczesniej oprozniles to co sie dziwisz
Kot jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Stare 09-27-2003, 22:51   #14
[1st.PB]muzaMen
General

Wyślij wiadomość przez MSN do [1st.PB]muzaMen Wyślij wiadomość przez Yahoo do [1st.PB]muzaMen
Domyślnie

Tylko 2430 m :

Kiedys ogladalem na Discovery Channel program o brytyjskiej policji (troche lepszej od normalnej) i tam chwalili sie swoimi snajperkami i gosciu powiedzial:

"Jest to bardzo nowoczesny karabin snajperski. (nazwy nie pamietam). Strzela na odleglosc ok. 5 - 7 km. ( ). Potrafi przebic dwie sciany i zabic stojacego za nimi czlowieka..."

Stare 09-27-2003, 22:56   #15
Sundowner
General

Wyślij wiadomość przez ICQ do Sundowner Wyślij wiadomość przez MSN do Sundowner
Domyślnie

ah te cudowne tłumaczenie
Stare 09-27-2003, 23:02   #16
Inkub
Administrator
General

Domyślnie

MuzaMen... Uświadomię cię nieco, ile to jest dwa i pół kilometra... Ano mniej więcej tyle, że gołym okiem to widzisz malenkie cos, co nawet przecinka nie przypomina... i to jest czlowiek...
Innymi slowy... hmmm... jesli jestes z Warszawy, to jest odległośc jak od Mostu Poniatowskiego do gdzieś Placu Zawiszy... Może nawet ciut dalej...
Inkub
Stare 09-27-2003, 23:16   #17
[1st.PB]muzaMen
General

Wyślij wiadomość przez MSN do [1st.PB]muzaMen Wyślij wiadomość przez Yahoo do [1st.PB]muzaMen
Domyślnie

Inkub: Jesli jestes z Tarnowa to Ci uświadomie ile to jest 2,5 km. Tak jak od "bani" do Kościoła Św. Karoliny

Nie mysl sobie, ze ja wzialem na serio te parametry, one byly jak na moja skrzywiona intuicje troche "zbyt nowoczesne"... Chociaz z drugiej strony, to przy ladnej pogodzie z Tarnowa to nawet Tatry widac
Stare 09-28-2003, 10:29   #18
Inkub
Administrator
General

Domyślnie

LOL... no to jak widzę obaj już dobrze wiemy ile to jest 2500 metrów
Inkub
Stare 09-29-2003, 18:40   #19
[RedWolves]Siergiej
Sergeant Major (SGM)

Wyślij wiadomość przez MSN do [RedWolves]Siergiej
Domyślnie

muzaMenowi chyba chodzi o nowy eksperymentalny karabin snajperski p-panc. Enfielda. takie cos istnieje ale narazie jest w fazie testow. a co do zasiegu to nie jest w cale takie przesadzone. Wystrzel z SVD Dragunowa paraboliczny pod katem 35* i zobacz gdzie wyladuje pestka. co do mocy to lekka przesada jednak ale kto tam wie moze maja tą nową kumulacyjną amunicje brytyjską (podobno rozwala pancerz typu czowan o grubosci do 120 mm. z kilometra, fajnie ze cos taki groby pancerz ma).
Stare 09-29-2003, 18:58   #20
WUKASZ
General

Wyślij wiadomość przez MSN do WUKASZ
Domyślnie

To byl Parker-Hale M85 z tego co pamietam... Najlepsze, ze w tym programie strasznie sie skarzyli na airsofciarzy. Tzn., ze maja wielki problem gdy ktos spaceruje z MP5 po ulicy: Strzelac, nie sztrzelac, - oto jest pytanie

Przeciętny Amerykanin zjada 3kg keczupu rocznie. Ja około 25 kg.
WUKASZ jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Stare 09-29-2003, 19:26   #21
[PL]_Wojcio
Brigadier General

Wyślij wiadomość przez AIM do [PL]_Wojcio
Domyślnie

Co to jest przystrzelenie
Stare 09-29-2003, 20:00   #22
[PL]_Przemooo
General

Miasto: Key West, Floryda
Domyślnie

Ustawienie przyrzadów celowniczych tak aby trafiały tam gdzie strzelec zamierza trafić :wink:

Np. oddajesz kilka strzałów do tarczy i jeżeli skupienie masz dobre ale poza środkiem tarczy ustwiasz przyrządy celownicze tak aby kolejne pociski trafiały w jej sam środek :wink:

Czasem niewielka zmiana położenia ciała powoduje , że ponownie trzeba - jak ja to zwykłem mawiać - wstrzelać się w cel
[PL]_Przemooo jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Stare 09-29-2003, 21:44   #23
[RedWolves]Siergiej
Sergeant Major (SGM)

Wyślij wiadomość przez MSN do [RedWolves]Siergiej
Domyślnie

Swieta racja Przemooo.

Lecz niekture snajperki mja wbudowane w celowniki przyzady do namierzania celow w ruchu, locie itp. itd. np celownik od SVD Dradunova, ten na podczerwien. cana kupa dziwnych podzialek a kazda do czego innego.
Stare 09-29-2003, 22:00   #24
Inkub
Administrator
General

Domyślnie

Celownik PSO-1 do SWD nie ma żadnych podziałek do namierzania niczego w locie, itd...
Ma normalną podziałkę, umożliwiającą zmierzenie dość dokładne odległości do obiektu o znanej wysokości, i na tej podstawie odłożenie koniecznych poprawek.
Jeśli chodzi ci o 1PN51 - nie znam żadnych opisów, z których wynikałoby, że dysponuje jakimikolwiek specjalnymi rodzajami podziałek, podobnymi do tych, o których piszesz...
Inkub
Stare 09-29-2003, 22:09   #25
[PL]_Przemooo
General

Miasto: Key West, Floryda
Domyślnie

Eeeee tam ja odpowiedziałem tak jak umiałem z własnych doswiadczeń - kręcenie przyrządami celowniczymi w pionie i poziomie (KBKS) w końcu przez dwa lata było się w reprezentacji szkoły w strzelectwie sportowym a wy mi tu o jakiś podczerwieniach i podziałkach :wink:

Ale fakt "zasada" wstrzeliwania jest identyczna i taka sama czy to strzelamy z procy czy z czołgu :wink:
[PL]_Przemooo jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Stare 09-29-2003, 22:15   #26
Inkub
Administrator
General

Domyślnie

No z procy, zważywszy na niewielką powtarzalność dość istotnych czynników, jak naciągnięcie gumy, kąt trzymania procy, itd, to jednak niespecjalnie... Nie mówiąc już o charakterystyce pocisków.
Stare 09-30-2003, 12:03   #27
Przezdzieblo
Chief Warrant Officer 3

Domyślnie

Cytat:
Napisał [PL
_Przemooo]Ustawienie przyrzadów celowniczych tak aby trafiały tam gdzie strzelec zamierza trafić :wink:

Np. oddajesz kilka strzałów do tarczy i jeżeli skupienie masz dobre ale poza środkiem tarczy ustwiasz przyrządy celownicze tak aby kolejne pociski trafiały w jej sam środek :wink:

Czasem niewielka zmiana położenia ciała powoduje , że ponownie trzeba - jak ja to zwykłem mawiać - wstrzelać się w cel

Obawiam się, ze źle zwykłeś sobie mawiać, bo przystrzeliwanie broni to nie to samo co wstrzeliwanie się w cel. Pierwszy zabieg, zgoda, takie zgranie przyrządów celowniczych, aby na odległościach określonych ich nastawami uzyskwać jak najlepszą celność.

Wstrzeliwanie się w cel zaś to obserwacja miejsca trafienia pocisku i uwzględnienie poprawki przy kolejnych strzałach. Metoda głównie artyleryjska, ew. kiepskich snajperów (lub też takich, którzy mogą sobie pozwolić na wcześniejsze sprawdzenie celności broni na określonym dystansie). Zadanie namierzenia celu zazwyczaj realizuje się poprzez pomiar odległości i odpowiednie kręcenie bębenkami celownika. Idea trafienia pierwszym pociskiem (czołgi) lub też popularna zasada "jeden strzał jeden zabity" wyklucza uprzednie wstrzeliwanie się.

PSO-1 prócz dalmierzyka (cel o wysokości 1.7 m) ma podziałki do namierzania celu w ruchu. Co to za celownik 1PN51?
Stare 09-30-2003, 13:39   #28
Inkub
Administrator
General

Domyślnie

Fakt, masz rację Przeździebło, aczkowliek nie do końca. Kiedy pisałem "przystrzelanie" chodziło mi o "wstrzelanie". Na takich ekstremalnych odległościach nie ma mocnych, trafienie pierwszym pociskiem to fart. Ci wstrzeliwali się parokrotnie - a mierzyli do okopanego strzelca karabinu maszynowego...
Natomiast nie masz racji, że to domena kiepskich snajperów Wszystko zależy od sytuacji i zadania...
Hmmm... Nie przypominam sobie, żeby PSO-1 miał jakiekolwiek oznakowania umożliwiające automatyczne odkładanie poprawki do celu będącego w ruchu - nie mam w tej chwili przed sobą rysunku siatki celowniczej, ale z tego co pamiętam, umożliwia pomiar odległości biorąc pod uwagę wysokość sylwetki człowieka 170 cm, cel naprowadza się na jedną z kresek po lewej stronie tak, żeby dół celu dotykał dolnej linii celownika i patrząc do której linii sięga, odczytuje się odległość, wprowadzaną nastepnie poprzez ustawienia celownika... Podobnie postępuje się przy odkładaniu poprawki - ale to nie jest żadne oznaczenie specjalne dotyczące ruchu celu - to standardowe rozwiązanie, podobne do tego, używanego do określania odległości... No i siatka ma jeszcze znaczki, umożliwiające kompensację toru pocisku, jeśli zna się jego charakterystyki balistyczne i odległość od celu - to ta centralna siatka pionowa, składająca się z takich ptaszków, czy też strzałek...
Jakoś nie mogę się tu dopatrzyć żadnych specjalnych podziałek do namierzania celu w ruchu...
A 1PN51 - możesz go zobaczyć tutaj - http://www.dragunov.net/1pn-51rt.jpg - to celownik nocny drugiej generacji, używany obecnie w armii rosyjskiej.
Stare 09-30-2003, 15:24   #29
Przezdzieblo
Chief Warrant Officer 3

Domyślnie

Inkubie, ależ do końca. Odnosiłem sie do odpowiedzi Przemaa na pytanie zadane przez Wojcia, nie do Twojej wypowiedzi. Termin "przystrzeliwanie broni" nie jest zamienny ze "wstrzeliwaniem się w cel" i to miałem zamiar wykazać. Nie mogę zatem nie mieć racji odpowiadając na Twój post, w którym błędnie użyłeś jednego określenia zamiast drugiego, ponieważ go nie komentowałem.

Zgadzam się, że wszystko zależy od sytuacji i zadania. Stąd moje zastrzeżenie, którego nie mogłeś nie zauważyć, iż metoda ta (wstrzeliwania się) dotyczy także tych, którzy mogą sobie na to pozwolić.

Nie przypominasz sobie jakichkolwiek ułatwiających strzelanie do ruchomego celu elementów siatki celowniczej PSO-1? Przecież na stronie, którą sam mi podałeś (za co jestem wdzięczny) taki wizerunek widnieje. Co do "oznakowania": a czymże jest linia poprawek bocznych? Nie elementem dekoracyjnym przecież. Kręcąc bębenkiem za ruch w płaszczyźnie horyzontalnej snajper bierze pod uwagę nie tylko wpływ wiatru, ale również ruchu namierzanego obiektu.
Stare 09-30-2003, 15:30   #30
Inkub
Administrator
General

Domyślnie

Wiesz... odniosłeś się do mojej wypowiedzi, w której pisałem, że nie przypominam sobie żadnych PRZYRZĄDÓW do automatycznego przycelowania do celów ruchomych, itd, o których pisał ktoś wyżej...
A podziałka... pewnie że ma skalę boczną, wykorzystywaną właśnie do tego - ale w żaden sposób nazwać tego przyrządem nie można...
Inkub
Stare 09-30-2003, 15:41   #31
maciejek14
Major

Domyślnie

gdzies na tej stronie aao czytalem ze podczas 1 wojny w zatoce odnotowywano potwierdzone trafienia z odleglosci ponad 2 kilometrow bodajze barretem 82.
swoja drogom to taki zwykly powtarzalny karabin np. kar98 ma zasieg maxymalny(czyli jak mniemam donosnosc ) cos okolo 4 kilometrow, a o wkm-ach juz nie wspomne.

A co to jest kbks? kbk to chyba skrot od "karabinek", a kbks ?

PS: dlaczego jak przy logowaniu zaznaczam opcje "zaloguj mnie automatycznie przy kazdej wizycie" to i tak zawsze przy nastepnej wizycie musze sie sam zalogowac
maciejek14 jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Stare 09-30-2003, 15:46   #32
Przezdzieblo
Chief Warrant Officer 3

Domyślnie

Wiem. A jeżeli idzie o ścisłość i słowa to moja uwaga, że PSO-1 ma podziałki do namierzania celów znajdujących się w ruchu nie stała w sprzeczności z Twoją opinią (sugestię o PRZYRZĄDACH zdementowałeś urzywając określenia PODZIAŁKA), opóki nie odpowiedziałeś z kolei na moją wypowiedź

Tyle o nieporozumieniach i plątaniu pojęć, faktem jest, że przy strzelaniu na duże odległości nie wystarczy dobrze przystrzelona broń, często trzeba posiłkować się techniką wstrzeliwania... nawet z pomocą obserwatora.

P.S. KaraBineK Sportowy
Stare 09-30-2003, 15:52   #33
maciejek14
Major

Domyślnie

co to jest ten kbks ?
Stare 09-30-2003, 15:54   #34
Antol
General

Domyślnie

Krótki bojowy karabinek sportowy
Stare 09-30-2003, 15:59   #35
Sundowner
General

Domyślnie

ta "podziałka" jest wschodnim odpowiednikiem systemu mil-dot stosowanym w zachodnich lunetach.

mil-dot - opiera się gownie na angielskim systemie miar

podziałka w PSO-1 i pochodnych jest w tzw "tysięcznych" (takie cos tez jest w teodolitach... ale poza obrazem ) i służy - po pierwsze do precyzyjnego wyznaczania odległości znająć dokładne gabaryty obiektu i widząc ile zajmuje na podziałce mozna prosto wyliczyć odległość, czy też prędkość celu.

drugim zadaniem jest ustalenie poprawki do celu, przy uwzględnieniu wiatru, derywacji, ciśnienia atmosferycznego, czynników pogodowych i prędkości celu w poziome, kiedy nie ma czasu na odpowiednie wyregulowanie celownika uwzgledniającego te czynniki. Regulacja w rosyjskich lunetach opiera się również na "tysięcznych" (w zachodnich natomiast na MOA)

jeszcze rok temu podał bym wam wyczerpującą definicję "tysięcznych" ale niestety takie sprawy wylatuja z głowy i dzisiaj musiałbym sięgnąć do książek.

Przykładowe wyznaczanie odległości do celu, gdy znamy jego prawdziwe gabaryty i odczytaliśmy wynik z podziałki:

obiektem jest np. okno o szerokości '1,5'm ; wielkość w tysięcznych '4' :

( 1,5 x 1000 ) / 4 = 375m
Stare 09-30-2003, 16:17   #36
Inkub
Administrator
General

Domyślnie

Masz Sun rację, aczkolwiek nie do końca
Mil-dot - nie opiera się na żadnych zachodnich systemach miar, tylko na uznawanych na całym świecie radianach. Tyle, że w USA do celów wojskowych przyjmuje się podział 360 stopni na 6400 radianów, a w byłym bloku wschodnim na 6000 radianów. Amerykański jest dokładniejszy i umożliwia dokładniejszy pomiar odległości. Dziś nawet czytałem porównanie odczytów celownika Leupolda i celownika PSO-1 i wyszło, że Leupold miał błąd pomiaru rzędu 3%, a PSO prawie 8%.
Regulacja celownika zarówno zachodniego, jak i wschodniego, opiera się na tym samym - na tysięcznych. Zwał jak zwał - mil-dot czy "tysięczne" - chodzi o to samo...
Inkub
Stare 09-30-2003, 16:17   #37
maciejek14
Major

Domyślnie

Cytat:
Napisał Antol
Krótki bojowy karabinek sportowy
to ze krotki to wiadomo, bo kazdy karabin jest krotki w stosunku do karabinu, ale bardziej mnie ciekawi jakim cudem karabineki sportowy moze byc bojowy
Stare 09-30-2003, 16:22   #38
Inkub
Administrator
General

Domyślnie

Żaden krótki bojowy karabinek sportowy...
to jest KaraBineK Sportowy.
I tyle.
Inkub
Stare 09-30-2003, 16:41   #39
Antol
General

Domyślnie

Ojeju Inkub a chciałem wkręta wmontować, popsułeś wszystko.
Stare 09-30-2003, 17:26   #40
Sundowner
General

Domyślnie

Cytat:
Napisał Inkub
Zwał jak zwał - mil-dot czy "tysięczne" - chodzi o to samo...
Inkub
No ciężko byłoby wymyślić coś oryginalnego jeden jak i drugi opera się na kątach
Stare 10-03-2003, 12:49   #41
maciejek14
Major

Domyślnie

Cytat:
Napisał PotulnY
Zapomniałem dodać iż chodziło mi o pozycję stojącą ale może przesadziłem 50m

ps. Ja strzelałem do tartczy na której czarne pole to okrąg i średnicy 2,5cm i o takową mi chodziło.
jak czarne pole moze byc okręgiem ? chyba chodziło ci o figurę geometryczną zwaną przez Polaków "kołem" :wink:
Stare 10-03-2003, 16:22   #42
PotulnY
Chief Warrant Officer 2

Domyślnie

Hehe nawet nie zauważyłem tak to jest jak się pisze posty po 11h za okręgiem... ee błąd oczywiście za kółkiem .
Stare 10-11-2003, 22:48   #43
maciejek14
Major

Domyślnie

co to sa nastawy celownika ? i po co one sa ?
po co sie nastawia celownik zeby strzelal np. na 200 albo 400 m

nie mozna po prostu patrzec sie poprzez sczerbinke na muszke i strzelac?
co tu jest do ustawiania :
Stare 10-11-2003, 23:26   #44
Inkub
Administrator
General

Domyślnie

Maciejek... Jak zadajesz nowe pytanie, to rób nowy topik, a nie wrzucasz wszystko do jednego wora. I mam prośbę. Google twoim przyjacielem, tutaj zżerasz mi miejsce takimi pytaniami... Pogrzeb w książkach, w Sieci, znajdziesz informacji na tony.
Nastawy są po to, by trafić w cel. Pocisk na różnych odległościach ma różną trajektorię lotu i nastawy celownika to uwzględniają.
Inkub
Stare 10-11-2003, 23:47   #45
Sundowner
General

Domyślnie

Ruch obrotowy pocisku, ruch powietrza wokoło niego i nasza kochana grawitacja powoduje, że pocisk leci po paraboli.

na wszelki wypadek jezeli masz słabą wyobraźnię:

tutaj masz trajektorie przykładowych pocisków snajperskich
- 0.308 Winchester (7,62x51mm NATO)
- 0.300 Winchester Magnum
- 0.338 Lapua
- 0.50 Browning Machine Gun (12,7x99mm NATO)

Nastawianie celownika na pewna konkretną odległość pozwala ci nieprzejmować się trajektorią wystrzelonego pocisku i celować w punkt na tej odległosci mając duże prawdopodobieństwo trafienia.

No oczywiście nie możemy zapomnieć o tym, że:
- nasz cel może się jeszcze poruszać;
- może też być w stosunku do nas pod pewnym kątem - być poniżej, lub powyżej;
- trzeba uwzględnić derywację pocisku;
- wiatr w kilku punktach na drodze pocisku;
- ciśnienie powietrza;
- wilgotność powietrza;
- błąd spowodowany zakrzywieniem promieni światła w powietrzu (np. na pustyni rozgrzane powietrze działa trochę jak pryzmat);
- stopień rozgrzania lufy;
- typ pocisku;
- jego prętkość początkową;
- masę;
- krztałt;
- materiał z jakiego wykonana jest warstwa zewnętrzna, i jego współczynnik oporu;
- ruch kuli ziemskiej wbrew pozorom równiez ma znaczenie;
Stare 10-22-2003, 20:41   #46
maciejek14
Major

Domyślnie

a ja myslalem ze nastawy sa tez dlatego, ze po prostu przyrzady celownicze sa kilka centymetrow wyzej w stosunku do lufy.
i zakladajac ze tor lotu pocisku bylby idealnie plaski, to zeby pocisk trafil dokladnie tam gdzie chcemy musielibysmy patrzec sie na cel poprzez przewod lufy, ale to niemozliwe ; przyrzady celownicze sa troszke ponad lufa. W tym prezypadku gdybysmy celowali poprzez te przyrzady w dany punkt to pocisk trafilby powyzej niego(oczywiscie o ile tor lotu pocisku bylby idealnie plaski). Wiec myslalem ze nastawy sa po to zeby wlasnie ten blad uwzglednic.

qrde, gdybym mogl tu wstawic narysowany przeze mnie w paint'cie obrazek to wszyscy by zajarzyli o co mi chosi, a tak to watpie zeby ktos to zrozumial bo chyba troszku pogmatwalem
Stare 10-23-2003, 14:14   #47
Sundowner
General

Domyślnie

Ja zrozumiałem

ale widzisz, ruch pocisku nie jest bliski lini prostej, więc trochę sie myliłeś
Stare 10-23-2003, 20:27   #48
obar
Chief Warrant Officer 2

Wyślij wiadomość przez MSN do obar
Domyślnie

Cytat:
Napisał maciejek14
a ja myslalem ze nastawy sa tez dlatego, ze po prostu przyrzady celownicze sa kilka centymetrow wyzej w stosunku do lufy.
i zakladajac ze tor lotu pocisku bylby idealnie plaski, to zeby pocisk trafil dokladnie tam gdzie chcemy musielibysmy patrzec sie na cel poprzez przewod lufy, ale to niemozliwe ; przyrzady celownicze sa troszke ponad lufa. W tym prezypadku gdybysmy celowali poprzez te przyrzady w dany punkt to pocisk trafilby powyzej niego(oczywiscie o ile tor lotu pocisku bylby idealnie plaski). Wiec myslalem ze nastawy sa po to zeby wlasnie ten blad uwzglednic.

qrde, gdybym mogl tu wstawic narysowany przeze mnie w paint'cie obrazek to wszyscy by zajarzyli o co mi chosi, a tak to watpie zeby ktos to zrozumial bo chyba troszku pogmatwalem
To o czym piszesz to zjawisko paralaksy i ma ono znaczenie tylko przy malej odlegolsci od przedmioty do ktorego celujesz
obar jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Stare 10-23-2003, 20:40   #49
Johnny
Captain

Wyślij wiadomość przez MSN do Johnny Wyślij wiadomość przez Yahoo do Johnny
Domyślnie

Cytat:
Napisał obar
To o czym piszesz to zjawisko paralaksy i ma ono znaczenie tylko przy malej odlegolsci od przedmioty do ktorego celujesz
Raczej nie paralaksa. Paralaksa jest związana z błędem oka ludzkiego. Występuje przy patrzeniu na jakies cialo fizyczne (lub skale przyrządu pomiarowego) pod niewłaściwym kątem. Np. jak patrzysz na zegarek to dokładna godzina, co do sekundy (na zegarze analogowym oczywiscie), zaobserwujesz, bez paralaksy, pod kątem prostym.

A to o co ci chodzi to regresja liniowa (każdy wykres w fizyce da sie przedstawic jako linia prosta), lub aproksymacja (przyblizenie, jak podzielisz tor pocisku na nieskonczenie duzo krotkich odcinkow to kazdy z nich bedzie linia prosta, stosuje sie aby latwo mozna bylo policzyc tor lotu, innymi słowy po prostu uproszczenie sobie sytuacji)
Stare 10-23-2003, 21:30   #50
WUKASZ
General

Wyślij wiadomość przez MSN do WUKASZ
Domyślnie

Blagam tylko bez takich Musicie sie od razu wyzywac od jakis parlitykow, regresow i a propos masy Jak mozna tak sie czyjejs fizycznosci i umyslowosci czepiac Dajcie na wstrzymanie

Przeciętny Amerykanin zjada 3kg keczupu rocznie. Ja około 25 kg.
WUKASZ jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Odpowiedz

Bookmarks

Użytkownicy aktualnie czytający ten wątek: 1 (0 użytkownik i 1 gości)

Narzędzia wątku

Zasady Pisania