Wróć   America's Army PL > America's Army 2.8.x > Taktyki walki

Odpowiedz

Narzędzia wątku
Stare 02-07-2008, 22:41   #1
ten
Corporal

Domyślnie Celownik - czy lepiej z biodra?

Witam.
Mam taką kwestię do wyjaśnienia. Jestem świeżakiem, grę zainstalowałem pierwszy raz w ostatni weekend. Do tej pory jedyne strzelanki w jakie grałem w sieci to trochę enemy territory oraz sporo true combat elite. Wcześniej naczytałem się o realizmie w tej grze i byłem trochę zaskoczony jak zobaczyłem kropkę na środku ekranu. Ale nic, w końcu broń ma przyrządy, z których trzeba korzystać, żeby trafiać w cel. No i grałem z tym celownikiem, celowałem, starałem się strzelać tylko używając muszki i szczerbinki, ew. kolimatora. I ciągle padałem pierwszy. Przeciwnicy skakali, tańczyli, dokładnie jak w enemy territory, a ja mimo dokładnego celowania nie trafiałem. Pomyśłałem coś jest nie tak i zacząłem grać chodząc bez celowania. Gra się zupełnie zmieniła, przeciwnicy zaczęli padać pierwsi, mogłem w końcu zestrzelić w rundzie kilku i przetrwać do końca rundy. Ale pomyślałem sobie, gdzie tu realizm, jak strzelając bez precyzyjnego celowania trafia się lepiej? Fakt, że na bardzo duże odległości jest lepiej przycelować, ale na małe i średnie lepiej biegać na boki, niż korzystać z muszki i szczerbinki.
I moje pytanie, co jest grane? Czy w tej grze lepiej posługiwać sie kropką na środku niż przyrządami, czy ja coś źle robię?
ten jest offline   Odpowiedz z Cytatem

#ADS
Reklama
Circuit advertisement

Miasto: Advertising world

Port Lotniczy Lublin

Reklama is online  
Stare 02-08-2008, 06:30   #2
Mad_Medic
General

Domyślnie

Po prawej stronie masz kolorowy pasek - CEM. Zmienia kolor od zielonego do czerwonego. To twój wskaźnik zdolności bojowej.
Kiedy jest czerwony, trafiasz niemal wszędzie, tylko nie tam gdzie celujesz.
Kiedy jest żółty, masz małą szansę, że trafisz.
Kiedy jest zielony, jesteś prawie jak snajper - nerwy ze stali i pocisk w celu.
Jakiś czas temu, przy kolejnym patchu twórcy gry zmienili zaleźność pomiędzy CEM a celownikiem.
Teraz, z biodra nie masz szans na więcej niż 1/3 CEM.
Używając celownika CEM podskakuje niemal do 75% w pozycji stojącej.

Reszta to kwestia wprawy. Po paru tygodniach przyzwyczaisz się do celownika. Na razie, z biodra idzie ci lepiej, ale twoja efektywność jest daleka od ideału i z wetaranem masz małe szanse. Ty wywalisz 20 pocisków i trafisz raz, a on wystrzeli 3 i wszystkie w celu.
Jako początkującemu polecam zdobyczną broń rosyjską - AK i RPK. Mają mniejszą celność, ale większy rozrzut i większą siłę rażenia. Przy twojej metodzie lepiej kryją duży obszar i trzeba mniej trafień na położenie gościa. Do nauki strzelania polecam duże mapy obszarowe - Bridge SE, Border, River Basin itp. Ich specyfika wymaga dokładnego celowania na duże odległości. W konieczność jest najlepszym nauczycielem.

Ostatnio edytowany przez Mad_Medic : 02-08-2008 o 06:33
Mad_Medic jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Stare 02-08-2008, 08:46   #3
ten
Corporal

Domyślnie

Dzięki za porady.
Gram głównie na mapie Dusk dlatego, że na niej nie trzeba długo czekać do natępnej rundy, ale czasem na Bridge Crossing. Podpatruję jak grają weterani i oni po prostu strzelają z biodra tańcząc na boki, no chyba, ze są to strzały na odległość. Nie mogą strzelać celując, bo za szybko chodzą. Nie wiem, może to kwestia wprawy, ale celując trafia się dużo gorzej. Jestem przyzwyczajony do muszki i szczerbinki, bo w true combat elite strzelania z biodra praktycznie się nie stosuje, a na pewno ma się dużo mniejsze szanse równiez w starciu bliskim. Tam nie ma kropki na środku, ale nawet namalowana na ekranie niewiele by dawała. Czy to jest się weterenem czy noobem celowanie jest konieczne. W AA jest dokładnie odwrotnie i to mnie zdziwiło.
Stare 02-08-2008, 09:00   #4
ProgreSs!
Warrant Officer 1

Miasto: Poznan
Wyślij wiadomość przez AIM do ProgreSs!
Domyślnie

Grajac na SF Hospital moge smialo stwierdzic ze strzelanie z przyrzadow/celownika graficznego zalezy od sytuacji... idac powoli po szpitalu wole sobie patrzec przez przyrzady (oczywiscie nie chodzi tu o celownik optyczny ) ale np w RPK celowanie o wiele lepiej mi idzie z przyrzadu... po 1 ide po woli, po 2 wiem dokladnie gdzie celuje... zanim przeciwnik otworzy ogien, ja z niego robie sito... no i przyrzady tez sie przydaja w walce na wieksza odleglosc - to jest jasne chyba

a z celownikiem graficznym biegam po calej 'zewnetrznej' czesci mapy...
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who would attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee
ProgreSs! jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Stare 02-08-2008, 13:11   #5
xanthos
First Lieutenant

Domyślnie

Cytat:
Napisał ten Zobacz Wiadomość
Dzięki za porady.
Gram głównie na mapie Dusk dlatego, że na niej nie trzeba długo czekać do natępnej rundy, ale czasem na Bridge Crossing. Podpatruję jak grają weterani i oni po prostu strzelają z biodra tańcząc na boki, no chyba, ze są to strzały na odległość. Nie mogą strzelać celując, bo za szybko chodzą. Nie wiem, może to kwestia wprawy, ale celując trafia się dużo gorzej. Jestem przyzwyczajony do muszki i szczerbinki, bo w true combat elite strzelania z biodra praktycznie się nie stosuje, a na pewno ma się dużo mniejsze szanse równiez w starciu bliskim. Tam nie ma kropki na środku, ale nawet namalowana na ekranie niewiele by dawała. Czy to jest się weterenem czy noobem celowanie jest konieczne. W AA jest dokładnie odwrotnie i to mnie zdziwiło.
każda mapa ma swoją specyfikę Dusk czy np. Uraban Assault to małe mapy gdzie jest dużo ruchu, biegania, przeciwników i mało celowania - po prostu nie ma na to czasu; w krótkim zwarciu nikt nie celuje tylko wali przed siebie co ma w magazynku - inaczej tak jak TY padnie pierwszy
spróbuj na duzych mapach ( jak wczesniej było mówione) polecam Radio Tower lub właśnie RB lub RV - tam na otwartej przestrzeni bez celowania nic nie trafisz
zresztą pograsz sam zobaczysz - tydzien to nic
powodzenia
xanthos jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Stare 02-08-2008, 17:07   #6
Hang
Captain

Wyślij wiadomość przez AIM do Hang Wyślij wiadomość przez MSN do Hang
Domyślnie

Kiedys strzelalem prawie zawsze z kropki, ale z biegiem czasu zaczalem uzywac irona. Teraz praktycznie z kropki strzelam wylacznie cqb/f2f. Powiedzmy, ze powyzej 10m-12m tylko i wylacznie szczerbinka.

Ciezko sie jest tak nagle przestawic ale naprawde polecam sprobowac. I starajcie sie celowac nie centralnie w postac, a troszke przed nia (nawet na serwerach z pingiem ~40.)
Hang jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Stare 02-08-2008, 20:07   #7
Snipe
Lieutenant Colonel

Wyślij wiadomość przez AIM do Snipe
Domyślnie

moim zdaniem wszystko zalezy od umiejętności, najlepiej jest strzelać tak żeby to pasowalo do Ciebie, zeby dobrze Ci z tym bylo, najlepiej samemu do tego dojść, powoli .... od razu nie bedziesz wymiataczem

pozdro
Snipe jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Stare 02-19-2008, 13:42   #8
ten
Corporal

Domyślnie

Pograłem w grę trochę dłużej i niestety muszę stwierdzić, że sposób strzelania w AA z realizmem ma niewiele wspólnego. Twórcy gry powinni moim zdaniem zrezygnować z kropki na środku, a szanse trafienia w przypadku strzelania z biodra ograniczyć do metra, dwóch. Zbyt często trafiam pierwszą nieprzycelowaną krótką serią i zbyt często jestem trafiany z biodra.
W starciu 1 na 1 w odległości załóżmy 10m gościa, który tańczy jak Elvis Presley z gościem, który kuca celując, nie ważne kto ma jaką praktykę w AA, powinny być po stronie tego, kto celuje. Niestety tak w tej grze nie ma. Jane, że w tego co tańczy jest trudniej trafić, ale celnie strzelić to on nie powinien mieć w ogóle szansy. Tak tylko w westernach i to jedynie w tych starych bywa, a nie w realnej walce.
Stare 06-17-2008, 11:36   #9
karol3414
Staff Sergeant

Domyślnie

Cytat:
Ale pomyślałem sobie, gdzie tu realizm, jak strzelając bez precyzyjnego celowania trafia się lepiej? Fakt, że na bardzo duże odległości jest lepiej przycelować, ale na małe i średnie lepiej biegać na boki, niż korzystać z muszki i szczerbinki.
Witam, ja również jestem nowy.
Ale spróbuje odrzucić Twój zarzut o nierealność AA.
To że czasem bardziej opłaca się strzelać "z biodra", tzn. bez używania przyrządów, nie oznacza że gra jest nierealna. W prawdziwej walce, zwłaszcza w bliskim starciu nie stosuje się strzelania precyzyjnego, tzn. z przyrządami, z kilku powodów, m.in. brak czasu na przymierzenie, zawężenie pola obserwacji, zdecdowanie korzystniej jest wywalić szybką serie z biodra która w zwarciu może być wystarczająco celna by położyć lub ranić przeciwnika, a już na pewno nie ułatwi mu strzelania w naszą stronę. Na mapach o dużej ilości kryjówek, cel może pojawić się dość niespodziewanie i konieczne będzie wykonanie jakichś, nazwijmy to "zwodów" i dopiero teraz będziesz mógł przymierzyć (o ile jeszcze będziesz żył i zdołasz zejść z linii strzału), lepiej więc jeśli po uzyskaniu kontaktu z przeciwnikiem już w trakcie tych uników zaczniesz strzelać właśnie z biodra. Może się okazać właśnie, że Twój przeciwnik jest mniej doświadczony lub jeszcze bardziej zaskoczony Twoim widokiem i położysz go tą serią, natomiast jeśli zaczniesz mierzyć to on zyska czas i jeśli dobrze strzela z biodra to położy Ciebie. Ważne jest żebyś umiał strzelać zarówno z biodra jak i z przyrządów oraz musisz znać swoje możliwości, dzięki czemu będziesz wiedział czy na tą odległość możesz celnie strzelić z biodra czy już nie. Na pewno jednak, jeśli nagle wejdziesz w bliski kontakt z wrogiem lepiej posłać w jego stronę serię i starać się zejść mu z oczu zanim on poślę serię Tobie. Strzał z przyrządów jest dobrym rozwiązaniem gdy masz na niego czas, czyli najlepiej jeśli jesteś mniej lub bardziej schowany, widzisz wroga a on Ciebie jeszcze nie dostrzegł.
Kiedyś po tym jak zostałem zlikwidowany, podążałem z kamerą za jednym z kolegów, wyszedł on zza rogu budynku i zobaczył przy drugim narożniku wroga który czekał przyczajony obserwując teren obok budynku, nie uważał jednak na plecy, kolega podszedł do niego na taką odległość że niemal mu lufę do pleców przyłożył, chyba nie używał wtedy przyrządów celowniczych.
Konkludując: nabywając doświadczenie grając w grę, dowiesz się kiedy lepiej strzelać z biodra a kiedy z przyrządów, na jakie odległości i w jakich okolicznościach stosować daną technikę.
karol3414 jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Stare 06-18-2008, 15:50   #10
ten
Corporal

Domyślnie

Doswiadczenia raczej nie nabęde, bo gram już tylko sporadycznie. Zniechęciła mnie łatwość celnego strzelania bez celowania. Mimo, że pewne elementy gry są bardzo dobrze zrobione (np. dźwięki) to realizm rozgrywki kuleje. True Combat Elite pod tym względem bardziej mi odpowiada i wróciłem do niego.
Pozdrawiam.
Stare 06-18-2008, 22:11   #11
peter-12
Corporal

Domyślnie

co do realizmu powinni poprawic to ze jak sie przesuwasz lezac albo skaczesz to obecnie nie mozna strzelac a powinna byc mozliwosc strzelania w kazdym momencie , najwyzej kropka z celownika powinna znikac aby zmniejszyc celnosc
peter-12 jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Stare 07-17-2008, 13:08   #12
karol3414
Staff Sergeant

Domyślnie

Cytat:
Napisał peter-12 Zobacz Wiadomość
co do realizmu powinni poprawic to ze jak sie przesuwasz lezac albo skaczesz to obecnie nie mozna strzelac a powinna byc mozliwosc strzelania w kazdym momencie , najwyzej kropka z celownika powinna znikac aby zmniejszyc celnosc
Jak się przesuwasz leżąc, tzn. czołgasz, to można strzelać, trzeba tylko wcisnąć klawisz "shift" co spowoduje spowolnienie tempa poruszania ale umożliwi strzelanie. Tak jak w życiu, możesz założyć broń na plecy i czołgać się szybciej (nie możesz strzelać jednak) i możesz trzymać broń w rękach ale spowolni to czołganie (będziesz mógł jednak strzelać i to nawet całkiem celnie). Dodam jeszcze, że klawisz "shift" można użyć klęcząc i stojąc, spowalnia to poruszanie, ale zwiększa CEM (ogólnie mówiąc strzelasz celniej). Co do skakania i strzelania, to niech zostanie jak jest, oczywiście w życiu możesz podskoczyć i strzelić ale panowanie nad bronią w takiej sytuacji jest żadne (przy jednym skoku), jeśli byłaby taka możliwość to za chwilę mielibyśmy stada królików skakających po mapie i strzelających dookoła, całkowicie nierealne.
karol3414 jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Stare 07-17-2008, 13:32   #13
polsilver
Captain

Miasto: 100lyca
Wyślij wiadomość przez AIM do polsilver Wyślij wiadomość przez MSN do polsilver
Domyślnie

Podoba mi się ten watek, podoba. Małe pytanie, ktoś z szanownych przedmówców miał możliwość strzelania z jakiejkolwiek broni innej niz AK w rzeczywistości? Chyba nie, ale martwi mnie co innego. Opinie wyrażane są na zasadzie wydaje mi się itd. a temat jest banalny co w GRZE sprawdza się lepiej. I odpowiedź jest prosta: to co powoduje, że to TY wygrywasz. Ale realizm tworzą sami gracze, bo przecież w realu nie zrobisz fast swapa (chociaż ja go nawet w grze nie potrafię zrobić )

Co do realizmu zachowania żołnierza polecam (jak zawsze) Operation Flashpoint. Tam, kiedy biegniesz celownik dosłownie lata po całym ekranie monitora. Po zatrzymaniu chwilę potrwa zanim uspokoisz oddech i będziesz mógł grac bez przyrządów celowniczych. Ale OF w przeciwieństwie do AA zasługuje na miano symualtora żolnierza na polu walki.
Stare 07-20-2008, 13:07   #14
Mad_Medic
General

Domyślnie

Na obu OFP i AA zjadłem zęby. Tym grom też dużo brakuje do symulacji żołnierza.
To raczej próba symulacji całego pola bitwy.
Stare 10-10-2008, 00:07   #15
doktorek35
Staff Sergeant

Domyślnie

Spokojnie to tylko gra. Jak ktoś chce pełny realizm zapraszam do Afgana . Myślę że sprawę załatwiła by jedna modyfikacja. Kropkę zostawić przy strzałach z biodra i nie zwalniać ruchu przy przyrządach, albo inaczej (przypisać shiftowi możliwość przełączania pomiędzy normalnym a spowolnionym ruchem przy celowaniu).
A co do braku realizmu to lista jest długa i poważna i nie dotyczy tematu.
doktorek35 jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Stare 10-11-2008, 14:33   #16
Polish.cowboy
Staff Sergeant

Miasto: Mysłowice
Wyślij wiadomość przez AIM do Polish.cowboy
Domyślnie

ja mam super małą kropkę jako celownik i używam jej w ostatecznych sytuacjach.
Stare 10-19-2008, 14:11   #17
marcinaa
Sergeant First Class

Miasto: Lipsko
Wyślij wiadomość przez AIM do marcinaa
Domyślnie

Cytat:
Pograłem w grę trochę dłużej i niestety muszę stwierdzić, że sposób strzelania w AA z realizmem ma niewiele wspólnego. Twórcy gry powinni moim zdaniem zrezygnować z kropki na środku, a szanse trafienia w przypadku strzelania z biodra ograniczyć do metra, dwóch.
jasne, zrób tak: wejdź w opcje (stegins), i w prawym dolnym rogu jest tryb celownika (bodajże sześć) oprócz "kropki" są tam inne, w tym żaden, zrób tak
marcinaa jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Stare 10-19-2008, 14:30   #18
Symonides
Moderator
General

Miasto: Hrabstwo Ducha
Wyślij wiadomość przez ICQ do Symonides Wyślij wiadomość przez AIM do Symonides Wyślij wiadomość przez Yahoo do Symonides wyślij wiadomość poprzez Skype do
Domyślnie

Cytat:
Napisał marcinaa Zobacz Wiadomość
jasne, zrób tak: wejdź w opcje (stegins), i w prawym dolnym rogu jest tryb celownika (bodajże sześć) oprócz "kropki" są tam inne, w tym żaden, zrób tak
dla mnie ta kropka jest zbedna.
zarowno w AA jak i w CoD4 gram przy uzyciu tylko i wylacznie irona, kropki uzywam tylko na koncu zdania.
Stare 10-19-2008, 15:14   #19
marcinaa
Sergeant First Class

Miasto: Lipsko
Wyślij wiadomość przez AIM do marcinaa
Domyślnie

to tak jak ja, bo jak nie zdążę wziąć i przycelować, to i tak i tak walę na ślepo, bo CEM wysokie
marcinaa jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Stare 10-19-2008, 16:29   #20
Symonides
Moderator
General

Miasto: Hrabstwo Ducha
Wyślij wiadomość przez ICQ do Symonides Wyślij wiadomość przez AIM do Symonides Wyślij wiadomość przez Yahoo do Symonides wyślij wiadomość poprzez Skype do
Domyślnie

no to nie tak jak ja, bo ja nie wale na slepo z biodra. zwykle przykladam do oka. no chyba, ze naprawde ktos mi wyjdzie zza roga, przy ktorym stoje.
Stare 03-17-2009, 17:22   #21
Tr00per pl
Corporal

Domyślnie

Ciekawy wątek. Tak się zastanawiam, gdyby ktoś chciał zweryfikować, jak realna jest gra i na strzelnicy skakał, biegał na boki strzelając, z przyrządami i bez. Wcześniej trzebaby jeszcze wszystko obłożyć tarczami. Oj chyba szybko by go zamknęli. xD
Stare 03-23-2009, 07:13   #22
puniek
Staff Sergeant

Domyślnie

Cytat:
Pograłem w grę trochę dłużej i niestety muszę stwierdzić, że sposób strzelania w AA z realizmem ma niewiele wspólnego. Twórcy gry powinni moim zdaniem zrezygnować z kropki na środku, a szanse trafienia w przypadku strzelania z biodra ograniczyć do metra, dwóch. Zbyt często trafiam pierwszą nieprzycelowaną krótką serią i zbyt często jestem trafiany z biodra.
W starciu 1 na 1 w odległości załóżmy 10m gościa, który tańczy jak Elvis Presley z gościem, który kuca celując, nie ważne kto ma jaką praktykę w AA, powinny być po stronie tego, kto celuje. Niestety tak w tej grze nie ma. Jane, że w tego co tańczy jest trudniej trafić, ale celnie strzelić to on nie powinien mieć w ogóle szansy. Tak tylko w westernach i to jedynie w tych starych bywa, a nie w realnej walce.
racja ze takiego co "tanczy" gorzej trafic. tak czesto robia najlepsi, jezeli wali do nich jakis noobek wystarczy troche poskakac potanczyc az on sie wystrzela potem tylko przycelowac i jednego mniej. problem jest tylko wtedy gdy noobek ma AR

do peter12 o by byl za sens biec ile sil i walic do wszystkiego co sie rusza tak to jest tylko na filmach. precyzyjny strzal potrzebuje przycelowania i czasu a nie biegac jak opentany przebiec mape do okola wybijajac wszystkich
puniek jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Odpowiedz

Bookmarks

Użytkownicy aktualnie czytający ten wątek: 1 (0 użytkownik i 1 gości)

Narzędzia wątku

Zasady Pisania