Wróć   America's Army PL > Dodatkowe > Inne > Co tam w kraju

Odpowiedz

Narzędzia wątku
Stare 09-10-2009, 09:49   #1
qhash
General

Wyślij wiadomość przez MSN do qhash
Domyślnie Prawo (nie) dla maluczkich

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,...nternecie.html

Nie mogę doszukać się linku, gdzie opisany był mechanizm prawny tego "procederu", ale jest on dla mnie bardzo dziwny. Każdy wydawca, który w określonym czasie nie wyśle koncernowi Google informacji, że nie chce, aby jego książki znalazły się w bazach google w postaci cyfrowej, automatycznie staje się kontrahentem google. ( oczywiście są to profity, coś koło 60% z zysku z reklam). Podobnie rzecz ma się np. w mBanku. Mój kolega pokazał mi list, który otrzymał wraz z kartą kredytową, że ma 60 dni na wypowiedzenie umowy, inaczej automatycznie do konta firmowego, które utworzył, dostanie karte. W ING i mBanku oferowany jest też kredyt operacyjny, który jest w zestawie z kontem, i nawet jeśli się go nie wykorzysta pod koniec roku jest opłata za "niewykorzystany limit kredytowy" rzędu 500-600 PLNów. Żeby z niego zrezygnować, podczas zakładania konta, trzeba odznaczyć zaznaczony i bardzo sprytnie ukryty ptaszek w formularzu internetowym.

Powiedzcie mi, co K.rde się dzieje? Czy tak może być?

#ADS
Reklama
Circuit advertisement

Miasto: Advertising world

Port Lotniczy Lublin

Reklama is online  
Stare 09-10-2009, 15:40   #2
Symonides
Moderator
General

Miasto: Hrabstwo Ducha
Wyślij wiadomość przez ICQ do Symonides Wyślij wiadomość przez AIM do Symonides Wyślij wiadomość przez Yahoo do Symonides wyślij wiadomość poprzez Skype do
Domyślnie

500-600 plnow? podaj wysokosc limitu i pokaz mi ten zapis w umowie + TOiP, bo nie chce mi sie wierzyc...
Stare 09-10-2009, 18:56   #3
BrYK
Moderator
General

Miasto: Łobez
Wyślij wiadomość przez AIM do BrYK Wyślij wiadomość przez Yahoo do BrYK
Domyślnie

Cytat:
Napisał Symonides Zobacz Wiadomość
500-600 plnow? podaj wysokosc limitu i pokaz mi ten zapis w umowie + TOiP, bo nie chce mi sie wierzyc...
Jest coś takiego. Na jakimś portalu było to opisane.
MBank najpierw reklamował to jako darmową usługę do konta, potem, po cichu, wprowadził opłatę. Chyba UOKiK się tym zajmuje.
Stare 09-10-2009, 18:58   #4
Symonides
Moderator
General

Wyślij wiadomość przez ICQ do Symonides Wyślij wiadomość przez AIM do Symonides Wyślij wiadomość przez Yahoo do Symonides wyślij wiadomość poprzez Skype do
Domyślnie

Hm, ciekawe... mam znajomosci w INGu, to sie dowiem o te oplaty za niewykorzystany overdraft...

Z mBankiem i ta karta, ktora trzeba odmowic, to juz gdzies slyszalem- zwykle skur...
Stare 09-11-2009, 10:50   #5
kaktus
General

Wyślij wiadomość przez AIM do kaktus
Domyślnie

hmm mam konto firmowe w mbank od 2 lat i nie mialem czegos takiego, mozliwe ze po mnie wpadli na taki genialny pomysl.
kaktus jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Stare 09-12-2009, 12:37   #6
qhash
General

Domyślnie

co do ING to na 100% nie jestem pewien, ponieważ podczas dyskusji na ten temat, po stwierdzeniu tego mojego kolegi o ofercie tego kredytu operacyjnego, inny gość powiedział "identyczną sytuację miałem w ING". W takim razie, jeśli możesz to sprawdzić, to sprawdź, natomiast umowe z mBanku widziałem na własne oczy. Limit kredytu to chyba 8000PLN. Przyznają go w zależności od ilości obrotu, zawsze więcej, żeby taki delikwent się wpakował w odsetki.
Stare 09-12-2009, 13:11   #7
Symonides
Moderator
General

Domyślnie

Przyznaja tyle ile chcesz w ramach tego co mozesz. To Ty decydujesz i sam powinienes wiedziec, czy sie wpakujesz w odsetki, czy nie. Nie rob z bankowcow zlodziejow, bo mnie obrazasz w tej chwili
Stare 09-12-2009, 19:19   #8
qhash
General

Domyślnie

Wybacz, nikogo nie obrażam. Kiedyś, jeszcze w LO śmiałem się kolesia, który mówił "ja tam nie ufam tym całym bankom, wole trzymać kasę w domu". Może nie mam aż tak ultraantysystemowych poglądów, ale to co się dzieje w świecie bankowości, jawne naginanie zasad i oszukiwanie ludzi, poraża mnie w bardzo znaczący sposób i zdecydowanie zmieniło moje postrzeganie instytucji finansowych. Wykorzystuje się niewiedze potencjalnego klienta i jest to fakt, a nie teoria wyssana z palca, a takie działanie dla mnie podchodzi już pod przestępstwo.
Stare 09-12-2009, 19:52   #9
Symonides
Moderator
General

Domyślnie

Jakie "naginanie zasad"? Uzasadnij to.
To, ze bank sciaga oplate roczna za overdrafta, to jest calkowicie normalne- to jest usluga. Nie ma czegos takiego jak oplata za niewykorzystanie linii kredytowej (no chyba, ze mi ktos wrzuci skan TOiP z taka pozycja). Moze byc conajwyzej oplata operacyjna za obsluge danego produktu i sorry, jak sie z tym nie zgadzasz, to nikt Ci nie kaze tego brac.
Druga rzecz- jakie oszukiwanie ludzi? Uzasadnij to.
Jak sie nie czyta Umowy, czy OWW, to nie jest problem banku, tylko klienta. Nie rozumiesz co jest napisane? Popros doradce, pomoze Ci wytlumaczyc. Nie ufasz mu? Idz do prawnika, czy innego doradcy finansowego. Nie pasuja Ci zapisy? Zawsze mozesz sprobowac negocjowac. Nie da sie? Olej i idz gdzie indziej. Proste jak budowa cepa.
Stare 09-13-2009, 23:38   #10
Janek
General

Miasto: Warszawa
Domyślnie

Cytat:
Napisał Symonides Zobacz Wiadomość
Nie ma czegos takiego jak oplata za niewykorzystanie linii kredytowej
Jak nie ma jak jest? Wiekszość banków ma "prowizje za gotowosc" platna od niepociagnietej czesci limitu. Zresztą to też normalna opłata, za to że w każdej chwili możesz zaciągnąć kredyt.

Przykladowo (pierwszy z brzegu bank, ale ma to wiekszosc):
http://dlafirmy.bzwbk.pl/_items/doc/..._dla_firmy.pdf -> str. 13, pozycja 3.
Stare 09-14-2009, 07:46   #11
Symonides
Moderator
General

Domyślnie

No owszem, nazywaj sobie to jak chcesz Generalnie jest to oplata za obsluge kredytu (w stosunku rocznym). Tak samo placisz za powiedzmy rachunek mimo, ze np. z niego w ogole nie korzystasz. Tak samo placisz abonament za telefon mimo, ze lezy w szafie wylaczony i go nie uzywasz.
Anyway dzieki, ze chcialo Ci sie wklejac skan
Stare 09-15-2009, 08:03   #12
qhash
General

Domyślnie

Jestem trochę zarobiony, jak znajdę chwile czasu to zeskanuje umowę z mBanku, jednak to o czym pisze jest właściwie prawnie usankcjonowane. To nie jest oszustwo wbrew prawu, to jest oszustwo zgodnie z literą prawa, a to że podpada to pod przestępstwo, to tak jak napisalem, moja subiektywna opinia, a dzieje się to wtedy, gdy np. kredyt jest reklamowany jego całkowitym kosztem 6,68% w skali roku a tak naprawdę jest dużo droższy ze względu na drobnym maczkiem dopisane podpunkty, mega drogie obowiązkowe ubezpieczenie, itd.
Stare 09-15-2009, 09:29   #13
Symonides
Moderator
General

Domyślnie

No tak, to twoja subiektywna ocena
W kazdym sektorze uslugowym masz to samo, a mimo to w zasadzie tylko o bankach sie mowi, ze zlodzieje itp.
Np. masz wielki billboard z reklama promocji w Erze, czy Plusie whatever, wielkie zdjecie telefonu 1PLN... tylko tego od 1PLN juz praktycznie nie widac. Oczywiscie za 1PLN w taryfie 300pln miesiecznie...
To samo dotyczy ofert wakacyjnych, czy sprzetu RTV/AGD.
Moznaby takie przyklady mnozyc, ale po co? Trzeba byc ostroznym i czytac wszystko dokladnie.

ps. moj kumpel sprawdzil przed chwila oferte w mBanku gdzie ma konto i faktycznie maja oplate za niewykorzystanie limitu kredytowego. natomiast nie maja oplaty rocznej, co w sumie by sie bilansowalo... anyway nazwa oplaty jest conajmniej słaba...
Stare 09-15-2009, 14:22   #14
qhash
General

Domyślnie

Operatorzy komórkowi to tacy sami złodzieje. Wapster.pl czy napster.pl, nie pamiętam który dokładnie serwis, wyłudza od ludzi pieniądze chatem itd, zresztą był głośny artykuł na ten temat. Mama gościa z pracy obok mnie dostała rachunek wyższy od swojego średniego o 400 pln, na billingu ma 178 SMS'ów w przeciągu 2,5 minuty na numer 7928 (czy inny tam numer tych oszustów) i takiego czegoś sieć NIE anuluje - każdy SMS 2,40 PLN. Nie jest możliwym wysłanie 178 SMS'ów, nawet pustych, w takim czasie .
Stare 09-15-2009, 14:27   #15
Janek
General

Miasto: Warszawa
Domyślnie

Cytat:
Napisał qhash Zobacz Wiadomość
Operatorzy komórkowi to tacy sami złodzieje. Wapster.pl czy napster.pl, nie pamiętam który dokładnie serwis, wyłudza od ludzi pieniądze chatem itd, zresztą był głośny artykuł na ten temat. Mama gościa z pracy obok mnie dostała rachunek wyższy od swojego średniego o 400 pln, na billingu ma 178 SMS'ów w przeciągu 2,5 minuty na numer 7928 (czy inny tam numer tych oszustów) i takiego czegoś sieć NIE anuluje - każdy SMS 2,40 PLN. Nie jest możliwym wysłanie 178 SMS'ów, nawet pustych, w takim czasie .
W takim przypadku ja bym sie zglosil do rzecznika konsumentow a jak nie pomoze to do sadu.
Stare 09-15-2009, 14:29   #16
qhash
General

Domyślnie

Dokładnie tak to jest załatwiane. Rachunek został opłacony operatorowi z klauzulą, że tamta płatność jest naliczona bezprawnie, ponieważ jest wynikiem oszustwa i rzecznik o tym wie ( tzn. pewnie wie tak samo jak o tysiącu podobnych przypadków, bo mocno goście naciągają ludzi).
Odpowiedz

Bookmarks

Użytkownicy aktualnie czytający ten wątek: 1 (0 użytkownik i 1 gości)

Narzędzia wątku

Zasady Pisania